W poniedziałek (15 sierpnia) w kościele pw. św. Stanisława bpa i m. w Wierzbicy odbyło się Oratorium Roberta Grudnia z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, pt. „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”. Narratorem tego wielkiego wydarzenia kulturalnego był aktor Maciej Zakościelny.

W Wierzbicy wystąpiła Orkiestra 966 w składzie: Kinga Nadłonek-Moczydłowska – wokal; Marcin Obuchowski – tenor; Tomasz Mazur – bas; Krzysztof Pachla – klarnet, saksofon; Piotr Wrona – akordeon; Michał Kowalczyk – kontrabas oraz Robert Grudzień – organy, fortepian, kompozycja.

Scenariusz wydarzenia napisała Anna Drela, natomiast narratorem był znany aktor – Maciej Zakościelny.

– W tym oratorium usłyszeliśmy historię naszego narodu i kościoła – powiedział Robert Grudzień, autor oratorium i dyrektor festiwalu.

Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” powstało z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Po premierze w Lublinie, utwór z powodzeniem wykonywany jest w różnych miastach w Polsce. Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach.

Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy oraz Parafia św. Stanisława w Wierzbicy przy współpracy z XXIX Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej Radom Orońsko 2016 (w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia „Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć”).

Twoje IP:54.224.216.155