Katarzyna Łaniewska, znana z roli babci Józi w serialu "Plebania" wystąpiła w Wierzbicy w kościele parafialnym w niedzielę, 23 sierpnia 2015 roku. Kolejny koncert XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko.

Koncerty festiwalowe w Wierzbicy odbywają od siedmiu lat. Cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców, tym bardziej że publiczność może liczyć na spotkanie z wybitnymi osobowościami polskich scen teatralnych i filmowych.

Tym razem organizatorzy zaprosili Katarzynę Łaniewską, szerokiej publiczności znaną z głównej obsady popularnego serialu „Plebania”. Na ekranie odtwarza postać sympatycznej gospodyni proboszcza, imponującej wiedzą kulinarną. Jednak podczas koncertu aktorka pochyliła się nad twórczością Karola Wojtyły. Swoje wystąpienie oparła na poemacie „Stanisław”, który kardynał Wojtyła napisał na krótko przed konklawe, które wybrało go papieżem. Utwór poświęcony jest postaci św. Stanisława biskupa krakowskiego, ale tak naprawdę mówi o ponadtysiącletnich związkach Polski z Kościołem katolickim. Aktorka wspominała także od współczesnej historii, akcentując papieskie słowa „ziemia trudnej jedności”.

Oprawę muzyczną koncertu zapewnił muzyk i kompozytor Robert Grudzień, prezentując organowe utwory sakralne i klasyczne. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystów owacjami. Dziękowali im także Zdzisław Dulias, wójt gminy Wierzbica i sekretarz Renata Leśniewska.

Gospodarzem koncertu był ks. kanonik Jan Chodelski, proboszcz parafii św. Stanisława w Wierzbicy, współorganizatorem, Sławomir Kucharczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury a koordynatorem całego przedsięwzięcia ks. Dariusz Frydrych.

Tekst: Kamila Wrzesińska
Foto: arch. ks. Dariusza Frydrycha